Sitede ara
Google ile sitede ara
Google’da ara
Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle Özel Üye Ol Yurdunu Ekle Facebook Grubuna Katıl Twitter Grubuna Katıl
  Ana Sayfa    Yurtlar     Özel Öğrenci Yurtları     Yurt Ara    Yurt Ekle    Şehir Rehberi    Mesaj Panosu   Galeri   Ödeme   İletişim  
Erkek Öğrenci Yurtları
Erkek öğrenci yurtları
Erkek öğrenci evleri ve pansiyonları
Kız Öğrenci Yurtları
Kız öğrenci yurtları
Kız öğrenci evleri ve pansiyonları
Üniversiteler
Üniversitelerin detaylı listesi
  Şehir Rehberi Ana SayfaBolu Hakkında  
Kategorideki İçerikler
Bolu Hakkında Genel Bilgiler
» Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Meslek Yüksekokulları
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yüksekokulları
Bolu Meslek Yüksekokulu
Gerede Meslek Yüksekokulu
Mengen Meslek Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Bolu'da Gezilecek Yerler
  üst kategoriye çık
  şehirdeki yurtlar
  şehirle ilgili resimler
Rehbere Hızlı Ulaşım
 Adana    Adıyaman    Afyonkarahisar    Ağrı    Aksaray    Amasya    Ankara    Antalya    Ardahan    Artvin    Aydın    Balıkesir    Bartın    Batman    Bayburt    Bilecik    Bingöl    Bitlis    Bolu    Burdur    Bursa    Çanakkale    Çankırı    Çorum    Denizli    Diyarbakır    Düzce    Edirne    Elazığ    Erzincan    Erzurum    Eskişehir    Gaziantep    Giresun    Gümüşhane    Hakkari    Hatay    Iğdır    Isparta    İstanbul    İzmir    Kahramanmaraş    Karabük    Karaman    Kars    Kastamonu    Kayseri    Kırıkkale    Kırklareli    Kırşehir    Kilis    Kocaeli    Konya    Kütahya    Malatya    Manisa    Mardin    Mersin    Muğla    Muş    Nevşehir    Niğde    Ordu    Osmaniye    Rize    Sakarya    Samsun    Siirt    Sinop    Sivas    Şanlıurfa    Şırnak    Tekirdağ    Tokat    Trabzon    Tunceli    Uşak    Van    Yalova    Yozgat    Zonguldak  
İçerikle İlgili Bir Hata Varsa
Lütfen Raporlayın!
 
Siz de Sitemize İçerik
Yollayabilirsiniz.
^ Sayfa Başı | Geri Dön
  Abant İzzet Baysal Üniversitesi İnceleme: 3875
 
İçeriği Paylaş
Bookmark and Share
Önceki  |  Sonraki
Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili, ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren hızla gelişen Üniversitemizin Bolu kent merkezi ve üç ilçesinde (Gerede, Mengen, Mudurnu) yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitenin merkez yerleşkesi olan İzzet Baysal Yerleşkesi ise Bolu kent merkezine 8 km uzaklıktaki Gölköy’de, benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

Üniversitede halen, 7 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu ve 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitenin bu birimlerinde görev yapan 900 öğretim elemanı ve 550 idari personel, 16.000 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim ortamı sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Eğitim Fakültesi

1982 yılında 2547 sayılı Yükseköğretimi yeniden düzenleyen kanun ile, 28.03.1983 tarih ve 2809 Sayılı kanunun 10. maddesine göre kurulan Gazi Üniversitesi'ne bağlanarak Eğitim Yüksekokulu adını almıştır.

03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlanan okul, aynı kanunun 16. maddesine göre, fakülte haline getirilerek, Eğitim Fakültesi adını almıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bolu’da 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu adıyla kurulmuştur.

1978-1979 öğretim yılında üniversiter düzeyde 202 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Yüksek Okul, 1983 yılında Gazi Üniversitesi’ne bağlanarak “Bolu İdari Bilimler Yüksek Okulu” adını almış daha sonra, 1987 yılında Fakülteye dönüştürülerek “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” adıyla varlığını sürdürmüştür. 1992 yılından bu yana Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyette bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde;  İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri bulunmaktadır.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup halen kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Fakülte bünyesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümleri olmak üzere toplam 10 Bölüm yer almaktadır. Ancak kuruluşundan günümüze kadar uzanan dönemde yalnızca Gıda Mühendisliği Bölümü faaliyete geçirilmiş olup, 24.09.2004 tarihli Yüksek Öğretim Genel Kurulu toplantısında  anılan bölümün ek kontenjanla 30 öğrenci alması ve zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı açması uygun görülmüştür.

Eğitim-öğretim 2006-2007 Bahar dönemi itibarıyla Fakültenin yeni taşındığı binasında sürdürülmektedir. Ocak 2007 tarihinden itibaren başlatılan yoğun çalışmalarla  Mimarlık, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Bölümleri 2008-2009 Öğretim Yılında öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Tıp Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Kaynak: www.ibu.edu.tr

 
İçeriği Paylaş
Bookmark and Share
Önceki  |  Sonraki
Diğer İçerikler
Bolu Hakkında Genel Bilgiler
» Abant İzzet Baysal Üniversitesi
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Meslek Yüksekokulları
Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yüksekokulları
Bolu Meslek Yüksekokulu
Gerede Meslek Yüksekokulu
Mengen Meslek Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
Bolu'da Gezilecek Yerler
Geri Dön | Sayfa Başı ^
 
 
Ana SayfaKız Öğrenci YurtlarıErkek Öğrenci YurtlarıKız Öğrenci Evleri/PansiyonlarıErkek Öğrenci Evleri/PansiyonlarıİletişimŞehir RehberleriHaberlerGaleriMesaj PanosuMesaj Ekle
 
alt çizgi
 
Proje Yazılımı, Proje Tasarımı, Yönetim, İçerik Editörlüğü, Grafik
Pro WEB İnternet ve Multimedya Hizmetleri
Sitenin Tüm Hakları Saklıdır | Kânuni Uyarı | Sakarya Kız Yurtları | Eskişehir apartlar | Muş yurtlar
 
DMCA.com Protection Status