Kız öğrenci yurtları, erkek öğrenci yurtları, öğrenci apartları ve pansiyonlara kolayca ulaşabilirsiniz.
Yurt Arama - Kız Erkek Öğrenci Yurtları Özel Yurtlar
      
     
      

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Son Haberler
Federasyonlar, artık yurtlardan yararlanacak.
180 üniversite kampüsüne "posta kahvesi" açılıyor
Öğrenciler 400 kilo hamsiyi 2 saatte bitirdi
Üniversite öğrencileri Kapadokyada çevre temizliği yaptı
Üniversite öğrencisinden takdir edilecek davranış
Üniversite öğrencileri yaz aylarında para kazanabilecek
Trakya Üniversitesi Bulgaristan Şumen Üniversitesinde sergi açtı
Üniversite öğrencisi engellilere umut olacak
Üniversite öğrencilerinden insansız su altı aracı
Türkiye Sportif Yetenek Projesi’nde 424 bin öğrenci tarandı
Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

7 maddede YKS sonrası rahatlama rehberi... Önce tatil, sonra tercih..

02/07/2018

İki gün süren YKS maratonu sona erdi. Sınava bir yıldan daha fazla süre hazırlanan adaylar YKS’nin ilk oturumunda uzun, ikinci oturumunda da bilgi gerektiren zor sorularla mücadele etti. YKS’nin ardından sonuçları bekleyen öğrencilere uzmanların önerisi ise şöyle: “Artık sınavı düşünmeyin. Önce iyi bir tatil yapın, rahatlayın. Sonuçlar açıklandıktan sonra da tercihte bulunun.”

2 milyondan fazla adayın üniversiteli olmak için yarıştığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) 30 Haziran Cumartesi, ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) ve üçüncü oturum Yabancı Dil Testi (YDT) ise 1 Temmuz Pazar günü düzenlendi. İlk gün uzun paragraflı, ikinci gün ise bilgiye dayalı zor sorularla mücadele eden adaylar şimdi de sonuçların açıklanmasını bekliyor. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nden (ÖSYM) daha önce yapılan açıklamalara göre YKS sonuçları 31 Temmuz’da ilan edilecek. Ardından da tercih süreci başlayacak.

Uzmanlar ise bir yıldan fazla bir süre bu sınavlara hazırlanan adaylara stresten kurtulup, rahatlamaları için önerilerde bulunuyor. Bu süre içinde öncelikle artık sınavı düşünmeyi bırakıp iyi bir tatil yapmalarını, sonuçlar açıklandıktan sonra da tercihte bulunmalarını tavsiye ediyorlar. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Rehberlik Koordinatörü Cihan Yeşilyurt ve Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal’ın, YKS sonrası adaylara önerdiği 7 rahatlama yöntemi şöyle:

YKS GERİDE KALDI


1- Ünlü bir psikolog şöyle demiş: ‘’Bugünümüzü mahveden iki şey var. Birincisi geçmişle ilgili pişmanlıklarımız, ikincisi gelecekle ilgili kaygılarımız.’’ Üniversite sınavına giren arkadaşlarımız ve aileleri bu sözü kendilerine sık sık hatırlatmalı. YKS artık geride kaldı. İyisiyle kötüsüyle zorlu bir süreç tamamlandı. Açıklanan sorular üzerinden tahmini netlerinizi hesaplamış olabilirsiniz. Ancak sistem değiştiği için bu netler üzerinden puan ve sıralama değerleriyle ilgili kesin hükümler vermek imkansız. Bu nedenle de puan, sıralama hesaplaması yapmak üzerinizde baskı yaratacaktır. YKS’de istediğiniz performansı sergilemiş olsanız bile, olmuş bitmiş bir sınavın muhasebesiyle geçmişe odaklanıp zaman geçirmek yerine geleceğe dair planlarınızı gözden geçirmek daha sağlıklı bir davranış olur.

İnceleme : 281