Kız öğrenci yurtları, erkek öğrenci yurtları, öğrenci apartları ve pansiyonlara kolayca ulaşabilirsiniz.

0 555 5739945
      
      

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Son Haberler
Üniversite tercihleri ne zaman yapılacak?
YKS sınav sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte ÖSYM tarafından...
Fedakar Anneye "Fahri Mezun Belgesi"
Akkuyu'da çalışacak 32 Türk öğrenci, uygulama çalışmasından...
Öğrenciler, memleketlerine gitmeyip otomobil yapıyor.
50’sinde hukuktan mezun oldu.
Yaz tatilini verimli geçirmek için 6 öneri..
İTÜ ekibi 'uçan at'la Cambridge'i geçti.
Üniversite öğrencileri görme engelliler için klavye tasarladı.
Gümüşhane’de gazetecilik bölümü ilk öğrencilerini alıyor.
Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın
BAMER Başkanı "Köroğlu Denildiğinde Bolu Akla Gelir"
07/06/2010
BAMER Başkanı

Abant İzzet Baysal Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Bolu Halk Kültürü Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAMER) Başkanı Doç. Dr. Ali Yaman, Sanatçı Musa Eroğlu’nun ‘Köroğlu’nun Bolu’ya hiç gitmediği’ yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak, “Musa Eroğlu’nun açıklamasını bilimsel bulmuyorum. Farklı ülkelerde dahi, Köroğlu ile ilgili yayınlanan kitaplarda ve bilimsel çalışmalarda Bolu Beyi’nin ve Bolu’nun adı geçmektedir” dedi.


Sanatçı Musa Eroğlu’nun TRT’de yayınlanan bir televizyon programında, “Benden Selam Olsun Bolu Beyi’ne türküsünün öyle olmadığını ve Köroğlu’nun da Bolu’ya hiç gitmediği” yönünde iddialarda bulunmasına AİBÜ Bolu Halk Kültürünü Araştırma ve Uygulama Merkezi’nden (BAMER) cevap geldi.


BAMER Başkanı Doç. Dr. Ali Yaman, sanatçı Musa Eroğlu’nun iddiaları üzerine kendisinden görüş almaya gelen gazetecilere açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Ali Yaman, Köroğlu’nun Bolu’da her tarafa işlenmiş büyük bir destansı kahraman olduğunu ifade ederek, Köroğlu’nun Bolu’da yaşamadığına dair iddiaların iyi araştırılmadan yapılan, kulaktan dolma ve bilimsel hiçbir yanı olmayan iddialar olarak nitelendirdi.

Köroğlu’nun sadece Bolu ve ülkemiz için değil tüm Türk Dünyası için önemli bir halk kahramanı olduğunu da belirten Yaman, diğer Türk Cumhuriyetlerindeki kaynaklarda ve bilimsel araştırmalarda da Bolu Beyi ve Bolu’dan bahsedildiğini söyledi. Bolu’da Köroğlu’na ait bir çok kültür değerinin bulunduğunu da sözlerine ekleyen Ali Yaman şöyle devam etti:

“Halk kültürü bağlamında baktığınızda bütün Bolulular, özellikle yaşı geçmiş insanlarımız arasında sık sık anlatılır Köroğlu Destanı. Dolaysıyla Köroğlu’nun Bolu’da yaşamadığını düşünmek pek mümkün değil. Bir de Köroğlu dediğimiz zaman bütün Türk dünyasında yayılmış bir şahsiyetten söz ediyoruz. Bolu’dan, Azerbeycan’a, Türkmenistan’dan, Özbekistan’a kadar tüm Türk Coğrafyasında Köroğlu’nun izlerini bulmak mümkün. Bu ülkelerde de Köroğlu hakkında bir çok kitap ve bilimsel araştırma mevcut. Bunlara baktığınızda Bolu Beyi ve Bolu kelimelerinin geçtiğini, Köroğlu ile Bolu Beyi’nin mücadelesinden bahsedildiğini görebilirsiniz” şeklinde konuştu.

İnceleme : 1525
“Eroğlu’nun açıklamalarının bilimsel yanı yok”

Doç. Dr. Ali Yaman, Musa Eroğlu’nun açıklamalarının bilimsel bir yanı olmadığını da dikkat çekerek, "Sayın Musa Eroğlu, edindiği bilgiler doğrultusunda Köroğlu’nun başka yerde yaşadığını söyledi. Eroğlu Bolu’ya kaç kere geldi? Bolu’daki Köroğlu kültürünü ne kadar biliyor? Musa Eroğlu, Bolu’ya gelip insanlarla konuştu mu? Konuşsaydı böyle bir talihsiz açıklamayı yapmazdı. Köroğlu Dağları‘nı ne yapacaksınız? Bolu Dağları‘nı ne yapacaksınız? Köroğlu Bolu’ya mal olmuş, Türk dünyasına mal olmuş bir şahsiyettir. Türkiye’de Köroğlu dediğinizde Bolu akla gelir” dedi.

İBU.EDU.TR