Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Sanayi-Doktora Programı hakkında açıklama
Yıldız Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi
ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü'nden Yurt Öğrencilerine Duyuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK Yurt Ücreti Alınmayacağını Duyurdu
KYK Ücretleri Ne Olacak? KYK Bursları Yatacak mı?
Öğrencileri Sevindiren Haber
Umreden Dönenler KYK Yurtlarında Karantina'ya Alındı
Masa Tenisi Bölge Şampiyonası
Üniversite Öğrencilerinden Mehmetçiğe Destek
Öğrenciler ve Mezunlar "Kariyer Fuarında" Buluştu
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı

Geri dön
07/06/2010
Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı

Atatürk Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı, 17 Türk üniversitesinin yanı sıra 17 ülkeden 53 rektör ve rektör yardımcısının katıldığı Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısına Rektörümüz Prof.Dr. M. Niyazi Eruslu katılarak konuşmasını yaptı.Onur Kurulu Başkanlığını YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan ve Atatürk Üniversitesi Rektöre Prof. Dr. Hikmet Koçak’ın yaptığı toplantının açılış törenine Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, YÖK Denetleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Muhittin Şimşek katılarak konuşma yaptılar.

YÖK, TİKA ve Tanıtma Fonu gibi çeşitli kuruluşların destek verdiği, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Muzaffer Gülyurt, yargı mensupları, öğretim elamanları ve çok sayıda davetlinin katıldığı toplantının açılışında Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Naile Tağıkızı Mırzazade ile Prof. Dr. H. Hagigat Muharremova tarafından klasik müzik resitali verildi.

İnceleme : 3412
Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı

Açılış konuşmalarının ardından konuklar Atatürk Üniversitesi Botanik Bahçesinde hatıra ağacı dikti. Yalova Üniversitesi ağacının dikilmesiyle yeni ilişkilerin başlangıcı olması adına temenniler dile getirildi.  Atatürk Üniversitesi Galeri Merkezi’nde 9 ülkeden gelen ünlü ressamlar tarafından hazırlanan resim sergisi ve Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Küçüköner tarafından, katılımcı rektörler için özel olarak tasarlanan “İpek yolu” konulu “Ex Libris Sergisi”nin açılışı yapıldı.

Rektörler üniversitelerinin ve sahip oldukları potansiyellerin tanıtımını yaparak, yükseköğretimdeki gelişmeleri, dünyadaki kamu ve özel sektör üniversitelerinin durumunu ele alarak önemli tespitlerde bulundular. Toplantıdan sonra Atatürk Üniversitesi Yemen, Fransa, Pakistan, Kırgızistan, Malezya, Gürcistan, Bangladeş, Bosna Hersek ve Kazakistan’la işbirliği protokolleri imzaladı.

Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı

Toplantının başarıyla gerçekleştirildiği vurgusu yapılan Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı sonuç bildirisinde şu kararlar yer aldı: “Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı” devam edecek. Katılımcı ülkeler arasında stratejik ortaklık kuruldu. Atatürk Üniversitesi’nin ikinci toplantıya da ev sahipliği yapacak. Bir konsorsiyum (üniversiteler işbirliği) kurulacak.

Katılımcı kuruluşlar konsorsiyumun kurucu üyesi sıfatı taşıyacak. Üyelik diğer kuruluşlara açık olacak. Eğitim araştırma ağı üzerinden bir “Bilgi Teknolojisi” şekillendirilecek. Ortak fon oluşturulacak. Diyalog, ortak araştırma-geliştirme ve yenilikler, akademik işbirliği konularında çalışmalar yapılacak. Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı (ESRUC)’un bir Yürütme Kurulu oluşturulacak. Ayrıca her üye kuruluş bir alt ofise sahip olacak.

Birinci Avrasya İpek Yolu Üniversiteleri Toplantısı

Palandöken Kayak Merkezini gezen rektörlere Atatürk Üniversitesi Bindallı Halk Dansları ve Hareket Topluluğu gösteri sundu. Otantik özellikteki Erzurum Evleri’nde yemek ikram edilen ve şehri gezen rektörler, programın son gününde,Tortum Şelalesi ve yöredeki bazı tarihi ve turistik mekânları da gezdikten sonra Erzurum’dan ayrıldı. İpek Yolu’nda kentimizi ve üniversitemizi temsil eden Rektörümüze saygılarımızı arz ederiz.

Yalova Üniversitesi 
YALOVA.EDU.TR