Özel kız öğrenci yurtları, erkek öğrenci yurtları, apartlar ve pansiyonlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz yurtla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurtarama.com Facebook İletişim Yurtarama.com Twitter İletişim Yurtarama.com İnstagram İletişim YurtArama.com Youtube videosu
Yurtarama.com Kullanıcı Paneli
Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Son Haberler
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KYK borçlarına müjde geldi
KYK Borçlarında Son Durum
VGM lisans burs sonuçları ne zaman açıklanır?
KYK Borcu Olanlar Dikkat! Bakan Berat Albayrak'tan Açıklama...
İlk Defa KYK Burs/Kredi Ödemesi Alacak Öğrencilerin Dikkatine!
KYK Kredi/Bursları Ne zaman Yatacak?
Başkan Erdoğan'dan Öğrencilere Müjdeli Haber
2019 KYK Burs/Kredi Başvuruları Başladı
2019 Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?
2019 YKS Ek Yerleştirme İçin Son 3 Gün
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Burak Kılanç'tan AYT değerlendirmesi.

02/07/2018

İSTANBUL, (DHA) - YÜKSEKÖĞRETİM Kurumları Sınavı (YKS)’nın ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün yapıldı. Sınavı değerlendirip bundan sonra ne olacağı noktasında bilgi veren İstinye Üniversitesi Genel Sekreteri Burak Kılanç, sözele dayalı ve uzun matematik sorularının TYT ve AYT’de öğrencileri zorladığını söyledi. Tarih sorularının ise bilgiye dayalı ve ayırt edici olduğunu belirtti.

Geçen yıla kıyasla bu yıl tercih yapacak öğrenci sayısının daha fazla olacağına dikkat çeken Kılanç, "Bu yıl barajı aşan ve tercih yapma hakkı kazanan aday sayıları yeterli olacaktır.Üniversitelerdeki kontenjanların doluluk ve boş kalma oranlarıyla ilgili de kötümser bir tablo kafamda oluşmuyor. Aileler ve adaylar rahat olsun. Çünkü bu ülke kurumlar, uzmanlar açısından zengin bir altyapıya sahip. Adaylar için mutlaka yol gösterici referans çalışmalar yapılacak ve yayınlanacaktır" dedi.

 

"YÖK VE ÖSYM ŞU ANA KADAR İYİ BİR SINAV VERDİ"

AYT'de adaylar  alanlarına göre 160 sorunun olduğu dört testten sorumlu tutuldu. Tüm yurtta saat 10:15’te başlayan sınav 180 dakika sürdü. Türkiye'nin  önemli bir yükseköğretime geçiş sistem değişikliği yaşadığını belirten Kılanç, "2010-2017 yılları arasında geçerli olan YGS-LYS'den YKS sistemine geçtik. Gözüken o ki YÖK ve ÖSYM şu ana kadar iyi bir sınav verdi. Hiçbir sıkıntı olmadan dün TYT ve bugün AYT oturumları yapıldı" diye konuştu.

"SÖZELE DAYALI VE UZUN MATEMATİK SORULARI ÖĞRENCİLERİ ZORLADI"


Pazar günü yapılan TYT sınavında Türkçe ve Matematik sorularının daha ayırt edici özellikte olduğuna dikkat çeken Kılanç, "Matematik testinde sorunların sözel,uzun ve metne dayalı olması adayları özellikle zaman açısından zorlamıştı. Türkçe testinde de uzun ve kafa karıştıracak seçeneklerin olduğu sorular vardı. Bugün ki AYT'de ise yine Matematik testinin ayırt edici ve zor olduğuyla ilgili tespit var. Fen Bilimleri, Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler 1 testinin de geçen yıl ki sınava benzer olduğu gözüküyor" ifadelerini kullandı.

"TARİH BİLGİYE DAYALI VE AYIRT EDİCİYDİ"

TYT ve AYT'nin büyük bir sıkıntı olmadan adayları ayrıştıracak şekilde yapıldığını söyleyen Kılanç, "LYS 4'e denk gelen Sosyal Bilimler 2 testindeki tarih sorularının da biraz fazla bilgiye dayalı ve ayırt edici olduğuyla ilgili tespit var. Şu anda gerek TYT gerekse AYT testleri tercih döneminde çok da büyük sıkıntı olmadan, adayları ayrıştıracak şekilde ölçme değerlendirme performansı ortaya koydu" dedi.


"GEÇEN YILA GÖRE BU YIL DAHA FAZLA ADAY TERCİH YAPACAK"

Geçen yıl olduğu gibi bu yılda barajı aşan ve tercih yapma hakkı kazanan aday sayılarının yeterli olacağını aktaran Kılanç, "Ben bu yıl tercih kullanan aday sayısının, geçen yıla kıyasla daha yüksek olacağını düşünüyorum. Üniversitelerdeki kontenjanların doluluk ve boş kalma oranlarıyla ilgili de kötümser bir tablo kafamda oluşmuyor" ifadelerini kullandı.

Tercih döneminin en az sınavlar kadar önemli olduğuna dikkat çeken Kılanç, adayların biraz tatil yaptıktan sonra ziyaret edecekleri üniversiteleri listelemeleri gerektiğini dile getirerek şunları söyledi:

"Adayların biraz dinlendikten sonra yavaş yavaş o tercih döneminde hangi üniversiteleri ziyaret edeceklerini takvimlemeleri gerekiyor. Tercih kılavuzu önümüzdeki 8-10 gün içerisinde yayınlanacak. İşte o zamanda bu yıl Türkiye'de kaç önlisans kaç lisans programı var onları görmüş olacağız. Tercih dönemi en az sınavlar kadar önemli, bu dönemim sağlıklı geçebilmesi için hangi bölüme gideceğine adayın kendisinin karar vermesi gerekiyor. Bu süreçte ailelerin çocuklarına çok dikte edici ve yönlendirici şekilde değil de sevgi ve destek göstererek yaklaşmalarında fayda var."

"AİLELER VE ADAYLAR RAHAT OLSUN"


Eğitim alanında Türkiye'nin kurum ve uzmanlar açısında zengin bir alt yapıya sahip olduğunu söyleyen Kılanç, "Bu sene sistem değişikliği puan türü değişikliğini de beraberinde getirdi. Geçen yıl 18 puan türü varken bu sene sadece 5 puan türü var. Tercih döneminde adayın elde etmiş olduğu başarı sıralamasında hedeflediği bölümlerin taban başarısı sırasıyla kıyaslayabileceği bir ortak platform kalmadı. Dönüşüm tablolarına ihtiyaç olduğu hep söyleniyor. Bu konuda aileler ve adaylar rahat olsun. Çünkü bu ülke gerek YÖK ve ÖSYM gerekse bu işe kafa yoran diğer kurumlar, uzmanlar açısından zengin bir altyapıya sahip. Öyle olunca adaylar için mutlaka yol gösterici referans çalışmalar yapılacak ve yayınlanacaktır" dedi.

İnceleme : 650