Kız öğrenci yurtları, erkek öğrenci yurtları, öğrenci apartları ve pansiyonlara kolayca ulaşabilirsiniz.
      
     
      

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Son Haberler
180 üniversite kampüsüne "posta kahvesi" açılıyor
Öğrenciler 400 kilo hamsiyi 2 saatte bitirdi
Üniversite öğrencileri Kapadokyada çevre temizliği yaptı
Üniversite öğrencisinden takdir edilecek davranış
Üniversite öğrencileri yaz aylarında para kazanabilecek
Trakya Üniversitesi Bulgaristan Şumen Üniversitesinde sergi açtı
Üniversite öğrencisi engellilere umut olacak
Üniversite öğrencilerinden insansız su altı aracı
Türkiye Sportif Yetenek Projesi’nde 424 bin öğrenci tarandı
ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi, yeni yetenekleriyle buluşuyor
Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

ÇOMU Senatosu'ndan Kamuoyuna Duyuru

07/06/2010
ÇOMU Senatosu'ndan Kamuoyuna Duyuru

"Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım" kampanyası kapsamında Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren Türk Bayrağı ve Beyaz Bayrak taşıyan Mavi Marmara gemisinin öncülüğünde 6 gemilik filoya uluslararası sularda İsrail Devleti tarafından yapılan planlı saldırı kabul edilemez.

Barışı simgeleyen 'beyaz bayrak' taşıyan ve farklı ülkelerden kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan sivil toplum kuruluşları temsilcileri, insani yardım görevlileri, gazeteciler ve barış gönüllülerine ''haksız -hukuksuz -orantısız'' bir saldırı gerçekleştirilmiştir.

BM'nin Yardım ve İstihdam Örgütü UNRWA tarafından hazırlanan raporda Gazzeliler'in yarıdan fazlasının yoksulluk sınırının altında yaşadığı ve işsizlik oranının yüzde 55'e ulaştığı, Yeryüzü Doktorları Derneğinin İsrailli makamlara 2010 Ocak ayı içerisinde yapmış olduğu ve Gazze'ye yönelik tıbbi malzeme sevkiyat taleplerine de şimdiye dek izin verilmediği, Türk Kızılay’ın yardım malzemeleri de bekletilmekte, girişine izin verilmemektedir.

"Cenevre Sözleşmesi"ne göre insani yardımların ambargo konusu yapılamayacağı ve savaş bölgelerine dahi insani yardımın iletilmesine izin vermenin ve yardım konvoylarının askeri hedef yapmamanın tüm ülkelerin uyması gereken hukuki bir ödev" olduğu konusu uluslar arası toplumca kabul görmüş bir uygulama iken, yapılan saldırı başta uluslar arası hukuk olmak üzere tüm insani değerlere yapılmış bir hakarettir.

İnsani yardım yükü taşıdığını deklare eden ve tamamen barışçı amaçlarla ambargo altındaki Filistin halkına insani yardım götüren gemilere, İsrail Deniz Kuvvetlerinin uluslar arası karasularında askeri bir müdahalede bulunulması karşısında dünya devletlerinin ilk tepkileri de oldukça anlamlıdır.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosu olarak; dini, dili, ırkı ne olursa olsun insani yardıma muhtaç olanlara yardımların hangi gerekçe ile olursa olsun ulaştırılmasının engellenemeyeceği kanaatindeyiz.

Yardım filoları ve yardım konvoylarına yapılan saldırılar, başta insan hakları evrensel beyannamesi olmak üzere, küresel insani değerlere ve uluslararası hukuka aykırı olduğunu için İsrail Devleti’nin bir an önce bu saldırgan ve kabul edilemez tutumundan vazgeçmeye davet ediyoruz.

COMU.EDU.TR

İnceleme : 1429