Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Sanayi-Doktora Programı hakkında açıklama
Yıldız Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi
ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü'nden Yurt Öğrencilerine Duyuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK Yurt Ücreti Alınmayacağını Duyurdu
KYK Ücretleri Ne Olacak? KYK Bursları Yatacak mı?
Öğrencileri Sevindiren Haber
Umreden Dönenler KYK Yurtlarında Karantina'ya Alındı
Masa Tenisi Bölge Şampiyonası
Üniversite Öğrencilerinden Mehmetçiğe Destek
Öğrenciler ve Mezunlar "Kariyer Fuarında" Buluştu
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

İnfraRed Teknolojili Tekstil Ürünlerinde Kurutma Sistemi

Geri dön
07/06/2010
İnfraRed Teknolojili Tekstil Ürünlerinde Kurutma Sistemi

Kırklareli Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Elektronik Teknolojisi öğrencileri,Testil Ürünlerinde Kurutma Uygulamaları alanında yeni sistemler  geliştirdiklerini mevcut uygulanan sistemlerin aşırı maliyetli ve kurutma sürelerini uzun bulduklarını ve bu sebelerden dolayı maliyetlerin en az seviyelerde tutulduğu ve zamanın en asgariye indirebilecek düzeyde olduğunu bu projede göstermeye çalışmıştırlar.

Öğretim Görevlisi ve Proje Grubu Bölüm Başkanı Adnan Fatih Kocamaz, yaptığı açıklamada, öğrenciler Soner Çıtak, Ozan Yürek ve Uğur Aktoprak'tan oluşan proje grubunun yaptığı projeye ilişkin çalışmaların tamamlandığını belirtti.Planlanan Tekstil Ürününün Hangi Nem oranında bulunduğu ve kurutmaişleminin ne kadar bir zamanda tamamlanacağı konuşu geliştirilen prototip makine ile uygulamaya geçirmişlerdir.

Tekstil Ürünlerinin İhtiyaç Duyacakları Ön ve Esas  Kurutma İşlemleri

Tekstil Mamülleri Üretim Sürecinde bir takım yaş işlemlere tabi tutulmakta ve bu nedenle değişik aşamalarda kurutulmaları gerekebilmektedir.Tekstil endüstrisinde ürünlerin kurutulması,malzemeden alınış şekline göre ön kurutma ve esas kurutma olarak sınıflandırılmaktadır. Bu yaptığımız çalışmada tekstil ürünlerinin kurutulmalarında esas kurutmanın önemi ile ürünün yapı ve kalitesine zarar vermeden yapılan ısı enerjisiyle kurutma ve bu amaçla yaygın kullanılması amaçlanan  kurutma makinesı üretimi geliştirilmiştir.

Uyguladığımız yöntemlerin arasında Infrared ışınımla kurutma yöntemi yüksek sıcaklıkta bulunan yüzeyden nemli tekstil malzemesine ısının elektromanyetik dalgalar şeklinde transfer ile gerçekleşen ışınımla kurutma işleminin gerçekleştirme yöntemidir.

İnceleme : 3040
İnfraRed Teknolojili Tekstil Ürünlerinde Kurutma Sistemi
Diger bir uyguladığımız yöntem ise yüksek frekanslı alternatif akımdan ötürü kondansatör levhaların yükü sürekli olarak değiştiğinden mamül içindeki su moleküllerinin de yapısıda sürekli değişmektedir.uygulanan yöntemde 1000-3000 mhz magnetron yardımı ile olmak üzere mikrodalga homojen ve hızlı bir kurutma sağlamaları ve aşırı kurutma riskinin bulunmaması nedeni ile tekstil endüstrisinde ilgi görecek bir projedir.

Proje ile İthal Ekip Ekipman Kullanılmayacak Ve Zaman Kazanımı Sağlanacaktır.

Öğrencilerden Soner Çıtak'da projeyi tanımlarken kullanılan malzemeleri Türkiye şartlarında bulabileceklerini maliyetlerin ithal malzemelere göre daha uygun olacağı ve uyguladıkları sistem ile zaman kavramını sürekli üretim yapan tekstil firmaları tarafından olumlu karşılanacağı düşünülmektedir.

Enerjin Zor Bulunduğu Türkiye'de tekstil ürünlerin üretiminde kullanılan elektrik gideri kısmında büyük bir avantaj sağlayacağı için fabrika için enerji verimliliğine katkı sağlayacak bir proje geliştirdiklerinin bilinmesini istemektedirler.

KIRKLARELİ.EDU.TR