Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
LGS Tercih Sonuçları Açıklandı
KPSS Sonuçları Açıklandı!
2021 KYK Başvuruları Nasıl Yapılır?
Ziya Selçuk'tan Yüz Yüze Eğitim Tarihi
Üniversiteler Ne Zaman Açılacak ?
LGS Tercih Kılavuzu
LGS Sonuçları Açıklandı!
Üniversite Sınavının Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ?
YKS Detayları
AÖF'ten Yüz Yüze Sınav ve Yaz Okulu Tarihi Açıklaması
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

KYK Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuruları

Geri dön
08/06/2010
KYK Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi Başvuruları

T.C.
BAŞBAKANLIK
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğünden
2010-2011 Öğretim Yılı İçin;
Yurt, Burs, Öğrenim ve Katkı Kredisi
BAŞVURU DUYURU


Ara sınıf öğrencilerin başvurusu muhtemelen Temmuz 2010 ayından itibaren;

2010–2011 öğretim yılında ilk defa bir yükseköğretim kurumuna yerleşecek öğrencilerin başvuruları ise; ÖSYM tarafından gerçekleştirilen üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra

Kurumumun www.kyk.gov..tr internet adresi üzerinden alınacaktır.

Ayrıca: Başvuru tarihleri öğretim kurumunuzda ilan edilebileceği gibi, basın yolu ile kamuoyuna duyurulacaktır.


ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

BURS


Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen paradır.


ÖĞRENİM KREDİSİ NEDİR ?

Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç paradır.

Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye normal öğrenim süresince verilen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.


KATKI KREDİSİ NEDİR ?

Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen paradır.

Katkı kredisi borcu; öğrencinin normal öğrenimi süresince öğrenci adına üniversite hesaplarına ödenen miktarlara Devlet İstatistik Kurumu Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi ile tespit edilir.


YURT VE BURSDA ÖNCELİKLİLER

* Şehit veya gazi çocuklarına (yurt’ da ve burs’ da)

* Ama, felçli, bir veya iki kolu veya bacağı olmayanlara, (yurt’ da ve burs’ da)

* Lise ve dengi öğrenimlerini devlet yetiştirme yurtlarında tamamlayanlara, (yurt’ da ve burs’ da)

* Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlara, (yurt’ da ve burs’ da)

* Anne ve Babası vefat edenlere, (yurt’ da ve burs’ da)

* Anne ve Babası Kanunen ayrı olanlar, (yurt’ da)

* %40 üzerinde sakatlık durumu olanlar, (yurt’ da)

* 5532 Sayılı Kanunun 15. Maddesi kapsamında ki terör sebebiyle köyleri boşaltılanlara ve ölenlerin çocuklarına, (burs’ da)

Öncelikli olarak yurda yerleştirilip, burs verilmektedir.


Ayrıca;

* Milli olmuş Amatör sporcu öğrencilere, (yurt’ da ve burs’ da)
* 2010–2011 öğretim yılında ham puan bazında ÖSYM tarafından hesaplanan puan türlerinde ilk 100’e giren öğrencilere, (burs’ da)
normal aylık burs tutarının üç katı burs verilmektedir.


BURS, ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİNDEN YARARLANAMAYACAKLAR

1. Kurumumuzdan burs, öğrenim ve katkı kredisi almakta iken çeşitli sebeplerle kredisi kesilen öğrenciler ile halen burs, öğrenim ve katkı kredisi alan öğrenciler,

2. 5102 sayılı Kanunun 2. maddesi kapsamında yer alan Kamu Kurum ve Kuruluşlarından burs almakta olan öğrenciler ile daha önce almış olan öğrenciler,

3. Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında en az asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrenciler,

4. Önlisanstan lisans öğrenimine geçmek için 2010–2011 öğretim yılında intibak, hazırlık, 1 inci, 2 inci sınıflarda okuyan öğrenciler,

5. Açıköğretim ve/veya Uzaktan eğitim gören öğrenciler (Sadece öncelikli durumda olan öğrenciler ile Açıköğretim Fakültesi İngilizce öğretmenliği bölümünün 1 inci ve 2 inci sınıflarında örgün öğretim görenler hariç)

6. Burs isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibariyle bir öğretim yılı kaybı olan ve başarısız olan öğrenciler ile öğrenim ve katkı kredisi isteğinde bulunduğu tarihte okula giriş yılı itibari ile bir yıldan fazla kaybı olan öğrenciler,

7. Yabancı uyruklu öğrenciler,

8. Polis akademisi ile askeri okul öğrencileri,

9. Hava Harp Okulu Enstitüsü, Kara Harp Okulu Enstitüsü ve Polis Akademisi Güvenlik Bilimler Enstitüsünde okuyan sivil öğrenciler. (katkı kredisinden)

10. Artık yıl öğrenim gören öğrenciler,

11. Bir Yükseköğretim Kurumundan mezun olan öğrenciler (burs hariç)

12. Anarşi ve terör olayına karışanlar,

13. Üniversitelerin ikinci öğretim programlarında ve Vakıf üniversitelerinde okuyan öğrenciler ile yüksek lisans öğrencileri, (katkı kredisinden)

14. Vakıf üniversiteleri ve yurt dışında eğitim gören ve denklikleri yapılarak memleket içerisinde bir üniversitede lisans tamamlamalarına karar verilerek, üniversitelere yerleştirilen ve geçiş yaptıkları öğretim kurumlarına ikinci öğretim öğrencileri düzeyinde katkı payı ödeyen öğrenciler, (katkı kredisinden)

15. Üniversitelere yabancı uyruklu öğrenci sınavı (YÖS),veya YÖS'e eşdeğer kabul edilen diğer sınav sonuçlarını kullanarak, yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak kayıt yaptırmış olup, sonradan T.C. Vatandaşlığına geçen öğrenciler, (katkı kredisinden)

16. Şehit çocukları ile gazi çocukları (anarşi ve terör olayları sonucu şehit veya gazi olanların çocuklarından öğretim kurumlarınca katkı payı alınmadığı için sadece katkı kredisinden),

17. Yabancı ülkelerde yüksek öğrenim gören T.C vatandaşı öğrenciler, (KKTC, Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları ve diğerleri)


YURT BAŞVURULARI DEĞERLENDİRİLMEYECEK ÖĞRENCİLER

1. Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri,

2. Daha önce kurum yurtlarında barınmakta iken yurttan süresiz çıkarma cezası alan öğrenciler,

3. Öğretim Kurumlarından derslere devam etme imkânı sağlandığına dair belge getiremeyen tüm ekstern öğrencileri,

4. Taksirli suçlar hariç, sabıka kaydı bulunan öğrenciler.


YURT

Yurt istekleri ancak, öğrencinin ailesinin ikamet ettiği yer, öğrenim göreceği yükseköğretim kurumunun bulunduğu şehrin belediye sınırları dışında ise (şehir içi nakil araçlarından yardımsız faydalanamayan âmâ felçli bir veya iki kolu veya bacağı olmayan öğrenciler hariç) yurt başvurusu dikkate alınacaktır.

Yurt ücreti; yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında öğrenciden alınan paradır. Farklı (yüksek) yurt ücreti, genel ücrete tabi yurtlarımıza oranla fiziki yapı ve/veya donanımda farklılıklar bulunan yurtlarda barınma ve diğer hizmetler karşılığında alınan paradır.

Depozito; öğrencinin yurt ücretini zamanında yatırmaması veya yurtta yapacağı zarara karşılık tutulan paradır. Öğrencinin yurtla ilişiği kesildiğinde 10 gün içinde yurda başvurması halinde depozitosu iade edilir. (1 Ocak 2010 tarihinden itibaren genel olarak uygulanan aylık yatak ücreti 90 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise bu ücretler 102 TL ile 174 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Genel ücret uygulaması yapılan yurtlarda alınan depozito ücreti 175 TL., aylık ücreti farklı olan yurtlarda ise 180 TL. ile 270 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

1 Ocak 2011 tarihinde bu ücretler yeniden belirlenecektir. Depozito ücreti; genel ücret uygulaması yapılan yurtlar ile farklı ücret uygulaması yapılan yurtlarda; bir aylık yurt yatak ücretinden az olmamak ve dört aylık yurt yatak ücretini geçmemek kaydıyla Genel Müdürlükçe ayrı ayrı belirlenecektir.)


YURTLARLA İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN


T.C. Başbakanlık
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Yurt İdare ve İşletme Dairesi Başkanlığı
Kıbrıs Cad. No:3 Kurtuluş/ANKARA
Tel: 0 (312) 430 17 80 Genel Müdürlük (pbx)
Faks: 0 (312) 430 15 66


KREDİ İLE İLGİLİ BİLGİ ALMAK İÇİN

T.C. Başbakanlık
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü
Kredi Dairesi Başkanlığı
Cemal Gürsel Caddesi No:61 Cebeci/ANKARA
Tel: 0 (312) 363 87 70 Kredi(Pbx)
Faks: 0 (312) 363 69 86

KYK

İnceleme : 4982