Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Eğitime Kar Engeli
Mesleki Eğitim Merkezleri Açılıyor
Üniversiteler Yüz Yüze Eğitime Devam Edecek Mi?
Ara Tatil Uzayacak Mı?
MEB Yüz Yüze Eğitimde Kararlı
31 Aralık Okullar Tatil Mi?
Çevre Eğitimi Dersinde Değişiklik
Üniversite öğrencilerinden çevreye duyarlı festival
Üniversiteler uzaktan eğitime mi geçecek?
KYK 3 Aylık Burs Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

LGS'de Aynı Soru İddiası!

Geri dön
09/06/2021
LGS'de Aynı Soru İddiası!

Geçtiğimiz haftada gerçekleşen LGS sınavı sonrasında birkaç sorunun sınava hazırlık yardımcı kitaplardan alındığı iddiası atıldı. Bazı öğrenciler soruların o kaynaklardan sadece sayılarının değiştirilerek alındığını ifade etti. Bunun üzerine veliler ve diğer öğrenciler sosyal medyada kampanya başlattı. "içimizi rahatlatın, çocuklarımızın geleceğiyle oynamayın." diye seslenen velilere Ziya Selçuk'tan cevap gecikmedi.

 


 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, açıklamalarında, öğrencilerin bir buçuk yıldır yüz yüze eğitimden uzak kaldığının altını çizerek “Böyle bir dönemde soruların zorluğunun ölçüsü kaçırılmamalıydı” diye eleştirilerde bulunan eğitimcilere de cevabını dile getirdi.


"LGS'de 3 sorunun yardımcı kaynaklarla aynı olduğu yönünde iddialar var. Bu iddiaları incelemek için çalışmanız var mı?" sorusuna Selçuk, "Çok sağlıklı, güzel bir sınav oldu. Biz, her ay örnek sorular yayımlıyoruz, 45'er soru olmak üzere. Bütün bu örnek soruları çocuklarımız, öğretmenlerimiz görsün diye yayımlıyoruz." yanıtını verdi.


Bu soruları sınava hazırlık kitapları yayımlayan kitap evlerinin de incelediğini ve onlara göre sorular hazırlandığını söyleyen Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle:

 

"Elbette bizim yayımladığımız örnek sorular, herkes için örnek oluyor. Bu bağlamda biz, somut olmayan söylemlerle, dedikodularla hareket etmek yerine, çok daha kanıta dayalı, neyin ne olduğunu ortaya koyan ifadelerle ortaya çıkılsın istiyoruz. Bununla ilgili itiraz yolları belli, bu yollara müracaat edilebilir. Şunu çok rahatlıkla söyleyebilirim ki bizim çok güçlü bir ölçme-değerlendirme kadromuz var. Soruların kendisiyle ilgili bir itiraz yok, yanlışlığı ya da başka hususlarla ilgili... Böyle bir delil, somut şeyler olmazsa ortada, bu konuda daha dikkatli olmaları gerekiyor. Çünkü bu çocuklarla, öğretmenlerle ilgili bir konu. Herkesin daha dikkatli olmasını tavsiye ederim."


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Sınavda matematik sorularının zor olduğu" iddialarına karşılık bunun, sıralamayla ilgili bir konu olduğunu, belli puan alabilen çocuklar olduğunda başka problemlerin ortaya çıktığını söyledi. Bakan Selçuk, "Bizim kontenjanımız belli, aynı kontenjan yine geçerli sorulara bağlı olarak. Bu konularda ilgili arkadaşlarımız gereken her türlü tedbiri alıyorlar." diyerek öğrencilerin tepkisine karşılık açıklamada bulundu.


İnceleme : 377