Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
ÖSYM Takvimi Geri Çekildi!
ALES Tamamlandı!
Ara Tatil Bitti!
2022-KPSS Ön Lisans Sınav Sonuçları Açıklandı
KPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?
"Şehitlerimizin Evlatlarının Eğitim Masraflarını Karşılayacağız!"
Örnek LGS Soruları Yayımlandı!
Özvar'dan KPSS İle İlgili Açıklamalar!
Okul Zili Çaldı! Yeni Dönem Başladı!
Üniversite Öğrencilerine Burs Veren Kurumlar!
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Mahmut Özer, canlı yayında eğitim gündemini değerlendirdi.

Geri dön
05/11/2021
Mahmut Özer, canlı yayında eğitim gündemini değerlendirdi.
Bir televizyon programında canlı yayına katılan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, eğitim gündemini değerlendirdi ve önemli açıklamalarda bulundu.

Kapalı Sınıf Sayısı 1721

"Bizim 57 bin 108'i devlet olmak üzere 71 bin 320 okulumuz var. 850 bin sınıf var. Bugün itibarıyla kapalı olan sınıf sayısı 1721. Başlangıcından itibaren süreçte hep yüzde 1'in çok çok altında kapatılan sınıflar oldu. Sistem kendini kapatana kadar okullar açık kalacak. Eğer 850 bin sınıfın tamamı bu prosedür, Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu prosedür çerçevesinde 2 vakayla kapanıyorsa o zaman okullar kapanmıştır.  Süreç kontrol edilebilir bir şekilde devam ediyor, öğrencilerimizin okullara devam oranları çok yüksek. Yaklaşık 2 ayı geride bıraktık, yani 9. haftaya giriyoruz. Velilerden herhangi bir şikayet almıyoruz. Tam tersine ben yaklaşık 15 ile gittim, okulların açık kalmasıyla ilgili illerdeki gelişmeleri, alınan önlemleri yerinde incelemek üzere. Mesela Şırnak, Diyarbakır, Adana, Antalya, Ağrı, Balıkesir gibi çok farklı illere gittim ve orada şunu gördüm: Öğrenciler çok mutlu okulların açılmasından dolayı. Gerçekten samimi ve içten bir şekilde çok mutlular. Devamla ilgili oranlar, Kovid-19 salgınından önceki oranının üzerine çıktı. Artık okulların kapanmasıyla ilgili bir tartışma yok"

Öğretmenlerde yaşanan vaka sayısının çok düşük olduğunu söyleyen Bakan Özer, bir doz aşı olan öğretmen oranı %93, iki doz aşı olan %87, Covid-19 salgınını geçiren ve bağışıklık kazanan öğretmen oranının da %5 civarında olduğunu söyledi.

Destekleme ve Yetiştirme Kursları Açıyoruz

"Öğrencilerimizin hem öğrenme kayıplarıyla ilgili hem de psikososyal sağlamlıklarıyla ilgili ilave destek programları geliştirdik. Öncelikle ilkokul 1'den 12'nci sınıfa tüm öğretmenlerimiz eğitim öğretime başlarken mutlaka bir tekrar yaptılar. Kısaca, başlangıç haftalarında tüm sınıf seviyelerinde tüm derslerle ilgili tekrarlara ağırlık verildi. Biliyorsunuz destekleme ve yetiştirme kurslarımız var. Ücretsiz olarak yıllardan beri başarılı bir şekilde devam eden bir uygulamamız var. 8 ve 12'nci sınıfların destekleme ve yetiştirme kurslarını da devreye aldık ve burada Türkçe, matematik ve fen bilimleriyle ilgili ilave dersler aldılar öğrencilerimiz. Daha sonra 7 ve 11'i devreye soktuk. Geçen haftalarda 7, 8, 11 ve 12'nci sınıflarla ilgili öğrenme kayıplarını belirlemek için kazanım değerlendirme uygulaması yaptık. Yaklaşık 4,5 milyon öğrencimiz girdi bu değerlendirmeye. Ara tatilden sonra 6 ve 10'uncu sınıflar için de Türkçe, matematik ve fen bilimleri dersleri için DYK açacağız."

Ana Sınıfları Arttırıyoruz

"Yapılacak olan 40 bin ana sınıfının 5 binini ikinci döneme yetiştireceğiz. Böylece 5 yaş grubunda yüzde 78 olan okullaşma oranını yüzde 85'e çıkarmış olacağız çok kısa bir süre içinde; yani 100 bin öğrencilik bir kapasite ortaya çıkaracağız, bunun kaynaklarını da aktardık. Şu anda tüm illerimizde ana sınıfı açılmasıyla ilgili ikinci döneme yetişecek şekilde süreç devam ediyor."

"Eğitime erişimle ilgili 2022'nin sonunda üç yaşta yüzde 14'ü yüzde 50'e, dört yaştaki yüzde 35'i yüzde 70'e ve beş yaştaki yüzde 78'i de yüzde 100'e ulaştırmayla ilgili planlamamızı yaptık. Kaynaklarımızı, bütçemizi ona göre organize ettik. Sadece kamu kaynakları olarak da değil; diğer kaynaklarımızı, almış olduğumuz uluslararası projelerin kaynaklarını da buraya transfer edeceğiz inşallah."

Eğitimde okullar arasındaki imkanları eşitlemek için çalışmalar sürdürdüğünü belirten Mahmut Özer, öğretmenlerin için de kapsamlı eğitim paketi hazırladıklarının altını çizdi.
İnceleme : 596