Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Lise Tercih Dönemi Bugün Başladı!
Bakan Özer'den Yaz Okulu Açıklaması!
Bakan Özer 20 Bin Öğretmen Atamasına İlişkin Branş Bazında...
LGS sonuçları açıklandı
2022 yılında üniversite öğrencileri için burs veren yerler
LGS'ye Giremeyen Öğrenciler Ne Yapacak?
LGS Nasıl Geçti?
Yaz Okulu Tarihleri Belli Oldu!
MEB'den Okuma Becerilerinin Geliştirilmesin Yönelik Çalışma
RTÜK İle Medya Okuryazarlığı İş Birliği Yapıldı
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Tedbirleri Açıklandı

Geri dön
10/09/2021
Yüz Yüze Eğitimde Covid-19 Tedbirleri Açıklandı
Milli Eğitim Bakanlığı Covid- önlemleri alarak açılan okullara yeni bir düzenleme getirdi. Yüz yüze eğitim döneminde kronik rahatsızlığı olan öğrenciler gerekli belgeleri okullarına ilettiği takdirde uzaktan eğitime devam edebilecekler.
Covid-19 olan ya da temaslı bulunan öğrenciler tedavi ve karantina süreci boyunca okula devam edemedikleri günlerde devamsız sayılmayacak. Okula bildirilmesi gereken belgeyi öğrenciler e-Nabız üzerinden alabilecek.

Öğrenciler okula devam edemedikleri günlerde işlenen dersleri TRT EBA TV ve www.eda.gov.tr üzerinden takip edebilecek.

Salgın döneminde kronik hastalığı olduğunu bildirerek okula devam edemeyen öğrenciler okul sınavlarına gerekli tedbirler alınarak oluşturulan okul ortamlarında girecek. Covid-19 veya temaslı bulunan öğrenciler sınavarına karantina bitiminde okul müdürlerince belirlenen tarihlerde girebilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ana sınıfında bir öğrencide Covid-19 tespit edilmesi durumunda, tüm öğrencilerin yakın temaslı kabul edileceğini ve 14 gün boyunca takibe alınacağını bildirdi. Pozitif vaka çıkan sınıftaki öğrenciler ve diğer öğremenler okula devam edecek ve 14 gün boyunca günde en az 2 kez ateş ölçümleri gerçekleştirilecek. Kayıt altında tutulacak öğrenciler diğer sınıf arkadaşları ile farklı teneffüs saati gerçekleştirecek.

Sınıfta bulunan öğrencilerden ilk Covid-19 vakasına rastlanması sonrasında tekrar bir pozitif vakaya rastlanırsa sınıf tamamen yakın temaslı kabul edilecek ve öğrenciler evlere gönderilecek. Bu süreçte de eğitim uzaktan devam etmiş olacak.

Sınıfta ders veren öğretmenin Covid-19 olması durumunda öğretmenin okul dışında riskli bir teması yoksa, pozitif vaka olan öğretmen sağlık kuruluşunun takibinde olur ve okulda eğitime devam etmez. İlk pozitif vaka çıkan sınıftaki tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir. Bu öğrenciler eve gönderilir ve 14 gün boyunca temaslı takibine alınır. Bu sınıftaki öğrencilere uzaktan eğitim verilir. Bu durumda, okuldaki diğer öğretmenler temaslı kabul edilir ve maske takmak koşuluyla okula devam eder. Temaslı öğretmenlerin okul girişinde 14 gün boyunca, günde en az iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom gösteren veya yüksek ateşi tespit edilen öğretmen, sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

Öğretmenin okul dışında riskli bir teması varsa, pozitif vaka olan öğretmen sağlık kuruluşunun takibinde olur ve okulda eğitime devam etmez. Okuldaki diğer öğretmenler ve ilk vaka çıkan sınıftaki öğrenciler temaslı kabul edilir, okul girişinde 14 gün boyunca, günde en az iki kez semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilir ve bunlar kayıt altına alınır. Semptom gösteren veya yüksek ateşi tespit edilen kişiler sağlık kuruluşuna yönlendirilir. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre kişiler okula devam eder veya vaka olarak kabul edilir.

Öğretmen veya öğrencinin ailesinde Covid-19 bulunması durumunda ise vakanın tespit edildiği ailedeki öğretmen veya öğrenci yakın temaslı kabul edilir. Bu öğretmen veya öğrenci 14 gün boyunca evde temaslı takibine alınır ve okula devam etmez. Öğrenci uzaktan eğitime devam eder.

Ana sınıflarında ise tek bir pozitif vaka bulunması karantina için yeterlidir. Tek pozitif vaka durumunda tüm öğrenciler yakın temaslı kabul edilir ve eve gönderilir. 14 gün boyunca temaslı takibe alınır.
İnceleme : 503