Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Abant İzzet Baysal Üniversitesi” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Türkiye'nin iki metropolü olan Ankara ve İstanbul şehirlerinin arasında doğal güzelliklerle çevrili, ülkemizin en seçkin üniversitelerinden biri olan Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992 tarihinde kurulmuştur. Bu tarihten itibaren hızla gelişen Üniversitemizin Bolu kent merkezi ve üç ilçesinde (Gerede, Mengen, Mudurnu) yerleşkeleri bulunmaktadır. Üniversitenin merkez yerleşkesi olan İzzet Baysal Yerleşkesi ise Bolu kent merkezine 8 km uzaklıktaki Gölköy’de, benzersiz bir doğa güzelliğinin içinde yer almaktadır.

Üniversitede halen, 7 fakülte, 3 enstitü, 5 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu ve 8 araştırma merkezi bulunmaktadır. Üniversitenin bu birimlerinde görev yapan 900 öğretim elemanı ve 550 idari personel, 16.000 öğrenciye kaliteli ve çağdaş eğitim ortamı sunmanın gururunu yaşamaktadır.

Eğitim Fakültesi

1982 yılında 2547 sayılı Yükseköğretimi yeniden düzenleyen kanun ile, 28.03.1983 tarih ve 2809 Sayılı kanunun 10. maddesine göre kurulan Gazi Üniversitesi'ne bağlanarak Eğitim Yüksekokulu adını almıştır.

03.07.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun ile Abant İzzet Baysal Üniversitesi'ne bağlanan okul, aynı kanunun 16. maddesine göre, fakülte haline getirilerek, Eğitim Fakültesi adını almıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bolu’da 1978 yılında Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı Sevk ve İdarecilik Yüksek Okulu adıyla kurulmuştur.

1978-1979 öğretim yılında üniversiter düzeyde 202 öğrenci ile öğretime başlamıştır. Yüksek Okul, 1983 yılında Gazi Üniversitesi’ne bağlanarak “Bolu İdari Bilimler Yüksek Okulu” adını almış daha sonra, 1987 yılında Fakülteye dönüştürülerek “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” adıyla varlığını sürdürmüştür. 1992 yılından bu yana Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ne bağlı olarak faaliyette bulunan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde;  İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümleri bulunmaktadır.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuş olup halen kuruluş çalışmaları devam etmektedir. Fakülte bünyesinde Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Kimya Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve Endüstri Ürünler Tasarımı Bölümleri olmak üzere toplam 10 Bölüm yer almaktadır. Ancak kuruluşundan günümüze kadar uzanan dönemde yalnızca Gıda Mühendisliği Bölümü faaliyete geçirilmiş olup, 24.09.2004 tarihli Yüksek Öğretim Genel Kurulu toplantısında  anılan bölümün ek kontenjanla 30 öğrenci alması ve zorunlu İngilizce Hazırlık Sınıfı açması uygun görülmüştür.

Eğitim-öğretim 2006-2007 Bahar dönemi itibarıyla Fakültenin yeni taşındığı binasında sürdürülmektedir. Ocak 2007 tarihinden itibaren başlatılan yoğun çalışmalarla  Mimarlık, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği ve Çevre Mühendisliği Bölümleri 2008-2009 Öğretim Yılında öğrenci alarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

Tıp Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Diş Hekimliği Fakültesi

Kaynak: www.ibu.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl