Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Diyarbakır Dicle Üniversitesi” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Diyarbakır Dicle Üniversitesi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi

Diyarbakır Dicle Üniversitesi

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde öğrenime açılan Diyarbakır Tıp Fakültesi, bugünkü Dicle Üniversitesinin temelini oluşturmuştur.

Dicle Üniversitesi, tarihi Diyarbakır kentinin doğusunda 27 bin dekarlık arazi üzerine kurulmuş, adını üniversiteyi kentten ayıran Dicle Nehri’nden almıştır. Merkez kampusun yer aldığı Diyarbakır dışında Diyarbakır’ın Ergani, Çermik, Çüngüş, Bismil ve Silvan ilçelerinde de Yüksekokulları mevcuttur.

Dicle Üniversitesi’nin bugün 17600 öğrencisi, 3500 civarında kadrolu akademik ve idari elemanı mevcuttur. Üniversite, sunmakta olduğu öğretim hizmetleri dışında 1200 yataklı Araştırma Hastanesiyle, aynı zamanda bölgenin sağlık merkezi konumundadır.

Üniversite Araştırma Hastanesi’nde verilen üst düzeyde sağlık hizmeti sayesinde bölgedeki vatandaşlarımız çok önemli sorunlar dışında büyük merkezlere gitmenin maddi ve manevi külfetinden kurtulmuşlardır. Dicle Üniversitesi, bölgede ihtiyaç duyulan hemen her alandaki meslek elemanlarını yetiştiren, ulusal ve uluslar arası düzeyde araştırmalar yapan ve bölge ekonomisine yönelik projeler üreten devletin bölgedeki en önemli kurumlarından biridir.

GAP’tan en üst düzeyde verim alınarak, bölgede hayat standardının yükseltilebilmesi için üniversitemizde başta tarım ve hayvancılık olmak üzere bölge ekonomisine katkı yapacak projelere öncelik verilmektedir.

Dişhekimliği Fakültesi

1976 yılında 27 öğrenci ile şehir merkezinde öğretime açılan Dişhekimliği Fakültesi, 1993 yılına kadar Şehitlik, Dağkapı ve Üniversite kampüs sahasındaki Tıp Fakültesi Binalarında bölge insanlarına ağız-diş sağlığı konularında sağlık hizmeti sunarak, 1993 yılının Temmuz ayından itibaren de kampüs alanında inşa edilen yeni binasında eğitim-öğretim ve sağlık hizmetleri ile ilgili faaliyetlerini sürdürmektedir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Dicle Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Maliye, Turizm İşletmeciliği ve Sosyal Hizmetler olmak üzere altı bölüm mevcuttur. Bu bölümlerden İşletme ve İktisat bölümlerine öğrenci alınmış ve iki yıldan beri eğitim ve öğrenim yapılmaktadır. 2010-2011 eğitim öğretim yılında Kamu Yönetimi Bölümüne öğrenci alınmaya başlanacaktır.

İlahiyat Fakültesi


Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 11 Temmuz 1992 tarih ve 21281 sayılı Resmi Gazetenin 30-31 sayfası, Madde 23’de yayımlanan, 2809 sayılı Kanunun 32. Maddesinin değişik (a) bendi uyarınca kurulmuştur.
Fakülteden 2008-2009 eğitim-öğretim yılı sonuna kadar 204’u kız, 310’u erkek olmak üzere toplam 514 öğrenci mezun olmuştur.

2009-2010 eğitim-öğretim yılında I. Öğretimde halen 155’i kız, 126’i erkek, II. Öğretimde halen 93’u kız, 112’si erkek, olmak üzere toplam 486 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. Fakültenin Eğitim süresi 4 yıldır. (8 yarıyıl)  Sözel puanla öğrenci almaktadır.

Fakülte iki program, 4 Bölüm ve 19 anabilin dalından oluşmaktadır.

Tıp Fakültesi

Şehirden 15 kilometre uzaklıktaki Üniversite Kampüsünde kendi inşaatı devam ederken, yapılan protokollerle şehir merkezindeki Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarına ait bina ve hastanelerde faaliyetini sürdürmüştür.

1981 yılı sonunda kendi binasına taşınmıştır. Fiskaya,dan hizmete açılan yeni yol ve köprü; fakülte-şehir arasındaki mesafeyi 3 kilometreye indirmiştir.Yeni binada 1200 yataklı eğitim ve araştırma hastanesi, poliklinik, klinik, dershane, laboratuar ve idari bloklar mevcuttur.Toplam kullanım alanı 192.000 m2 dir.

Fakültede 99 Profesör, 39 Doçent, 99 Yardımcı Doçent ve 11 Uzman ve 5 Okutman 317 Araştırma Görevlisi olmak üzere 570 öğretim elemanı görevli bulunmaktadır. 550 erkek ve 139 kız olmak üzere toplam 689 öğrenci okumaktadır. Tıp Fakültesinin eğitim süresi 6 yıldır. Tıp Fakültesinde 3 bölüm ve 40 Anabilim Dalı bulunmaktadır.

Fen edebiyat Fakültesi

Fen Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Mimarlık Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Ziraat Fakültesi

Kaynak: www.dicle.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl