Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Erzurum Atatürk Üniversitesi” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Erzurum Atatürk Üniversitesi

Atatürk Üniversitesi

Cumhuriyet'in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu'da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermiştir.

Atatürk'ün ölümünün ardından bu çalışmalara 12 yıl ara verildikten sonra konu,1950 yılında tekrar gündeme getirildi. 1951 yılında oluşturulan bir komisyon Doğu Üniversitesi'nin Erzurum'da kurulmasını önerdi. 1954 yılında çıkarılan 6373 Sayılı Kanunla bu üniversitenin adının Atatürk Üniversitesi olması kararlaştırıldı. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri A.I.D. (USAID) teşkilatı aracılığı sonucu Atatürk üniversitesi Nebraska Üniversitesi ile eşleştirilmiştir ve işbirliği anlaşması imzalanmıştır.

Nebraska Üniversitesi Türkiye delegasyonu tarafından 1 Kasım 1954 de  Atatürk Üniversitenin gelişmesi hakkında rapor hazırlamıştır.  Delegasyon ilk olarak Ziraat, Fen Edebiyat, Mühendislik ve Mimarlık bölümlerinin açılmasında ve gerek duyuldukca ilave bölümlerin açılmasında hem fikir olmuştur.

Diş Hekimliği Fakültesi

Atatürk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Üniversitemizin 7. fakültesi olarak 1971 yılında kuruldu ve aynı yıl eğitim-öğretime başladı. Kuruluşunda; Numune Hastanesi Şerif Efendi Polikliniğinde hizmet veren fakülte, 1974-1979 yılları arasında Göğüs Hastalıkları Hastanesinin bir bölümünde faaliyet gösterdi. 5 Kasım 1979 tarihinde üniversite yerleşkesindeki kendi binasına taşındı. Artan sağlık hizmetleri talebini karşılamak ve yeniden yapılandırılan anabilim dallarının  ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla 1999 yılında ek bina yapıldı.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

1963 – 1964 eğitim – Öğretim yılında “İktisat ve İşletme Bölümü” adı altında Fen – Edebiyat Fakültesine bağlı olarak öğretime başlayan ve 10 Ocak 1969 tarihinde “İşletme Fakültesi” adını alan fakülte, 1975 – 1976 Eğitim – Öğretim yılında kendi binasına taşınmış ve 20 Temmuz 1982 tarihinde “İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi” adını almıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi bünyesinde eşit ağırlık puan türüne göre öğrenci alan İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Ekonometri, Yönetim Bilişim Sistemleri, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümleri bulunmaktadır. İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Ekonometri, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümlerinde örgün ve ikinci öğretim programları yürütülmektedir. Uluslararası İlişkiler ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümlerinde ise örgün ve ikinci öğretim programlarının açılmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. 

Eczacılık Fakültesi
 
Edebiyat Fakültesi
 
Fen Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi
 
Hukuk Fakültesi

İlahiyat Fakültesi
 
İletişim Fakültesi
 
Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi
 
Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 
Mühendislik Fakültesi
 
Oltu Yer Bilimleri Fakültesi
 
Sağlık Bilimler Fakültesi
 
Tıp Fakültesi
 
Veteriner Fakültesi
 
Ziraat Fakültesi

Kaynak: www.beta.atauni.edu.tr
İncelemek İstediğiniz İl