Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu

Uludağ Üniversitesi Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu

Uludağ Üniversitesi Gemlik Sunğipek – Asım Kocabıyık Yerleşkesi, Cumhuriyet döneminin simge sanayi kuruluşlarından biri olan Sunğipek Fabrikasının arazisi üzerine kuruludur. Sunğipek Fabrikasının adı, Mustafa Kemal Atatürk tarafından 26 Kasım 1935 tarihinde konulmuştur. 28 Kasım 1935 tarihinde fabrikanın temeli atılmış ve 1 Şubat 1938 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından açılmıştır. Fabrika, zamanla teknolojinin eskimesi sonucu üretimini durdurmuş, 1997 yılında özelleştirme kapsamında Sümer Holding bünyesinde satışa sunulmuş, 1998’de ise Tekel’e devredilmiştir. 2004 yılında da, 293 dönümlük arazisi, Özelleştirme İdaresi tarafından Uludağ Üniversitesine devredilmiştir.

Gemlik’te bulunan tarihi Sunğipek Fabrikası alanının, 2004 yılında Uludağ Üniversitesi'ne tahsis edilmesinden sonra, Yüksekokulun Kurucu Müdürlüğü’ne Prof. Dr. Abdurrahim KORUKÇU atanmış ve yapılaşma çalışmalarına başlanmasıyla, yüksekokulda eğitim öğretim başlamıştır. Meslek Yüksekokulunun adı, Asım Kocabıyık Kültür Eğitim Vakfı’nın Yüksekokuluna yaptığı katkılardan dolayı 2005 yılında Yüksek Öğretim Kurulu tarafından Gemlik Asım Kocabıyık Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

Kaynak: www.uludag.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl