Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliği Değişti


Özel barınma hizmeti veren yurt, pansiyon, apart ve stüdyo dairelerini ilgilendiren yönetmelikte değişiklik yapıldı. Daha önce 05/01/2017 tarihinde onaylanan yönetmelik üzerinde 22/01/2018 tarihinde, özel öğrenci barınma hizmeti veren kurumlara uygulanacak idari yaptırımlara ilişkin değişiklikler yapılarak yönetmeliğe son hali verildi.

Bu değişikliklere göre; inceleme, soruşturma ve denetimlerle kanunda belirtilen çeşitli ihlalleri gerçekleştirdiği tespit edilen kurumlara, brüt asgari ücretin 2 ila 5 katı idari para cezası uygulanabilecek. Aynı fiilin tekrarı halinde, verilen idari para cezası 5 kat artırılarak uygulanırken üçüncü tekrarda kurumun, kurum açma izni ile iş yeri açma ve çalışma ruhsatı iptal edilecek. Yien aynı değişiklik kapsamında; kurumlara uygulanacak cezanın yanı sıra bu kurumlarda görev yapan personelden, yönetmelikte belirtilen fiilleri işleyenlere uyarma, kınama, aylıktan kesme, görevine son verme veya görevine son verilerek başka kurumda çalıştırmama cezaları verilebilecek. Yönetmelikte, personel izinleri ve personelin ödüllendirilmesinde de düzenlemeler yapıldı.

Ayrıca barınma hizmeti veren bir kurum açacak gerçek kişi veya tüzel kişi kurucuların, kurucu temsilcisi veya yönetim organı üyelerinin cinsel suçlardan dolayı mahkum edilmiş olması da kurum açmaya engel şartlar arasına dahil edildi.

Müdür yardımcılarının sayısı da kurumun kontenjanına göre değiştirildi. Yapılan değişiklik kapsamında; 150-500 kontenjan için en az iki, 501-750 kontenjan için en az üç, 751-1000kontenjan için en az dört, 1001-1500 kontenjan için en az beş ve 1501-2000 kontenjan için en az altı müdür yardımcısı görevlendirilecek.

Barınma hizmeti sunan kurumlar ile akaryakıt istasyonları, yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddelerin üretildiği veya depolandığı yerler arasında kuş uçuşu en az yüz metre mesafe bulunması şartı da yapılan değişikliklerden bir diğeri olarak göze çarpıyor.

Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetici Sertifikası´na sahip olmayan müdürler, 1 Ağustos 2020´ye kadar görevlendirilebilecek. Ancak görevlendirildiği tarihten itibaren bir yıl içinde söz konusu sertifikayı almayan müdürlerin çalışma izinleri iptal edilecek. Barınma hizmeti faaliyetlerinin sunulmasında üstün nitelik ve başarısı tespit edilen kurumlara Millî Eğitim Bakanlığı veya kurumun bulunduğu il valiliğince takdir belgesi verilebilecek.

Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri ile ilgili Yönetmelik ve değişikliklere aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

06.05.2017 Tarihli Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliği

22.01.2018 Tarihli Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmelik Değişikliği


Kaynak: www.meb.gov.tr