Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Lise Tercih Dönemi Bugün Başladı!
Bakan Özer'den Yaz Okulu Açıklaması!
Bakan Özer 20 Bin Öğretmen Atamasına İlişkin Branş Bazında...
LGS sonuçları açıklandı
2022 yılında üniversite öğrencileri için burs veren yerler
LGS'ye Giremeyen Öğrenciler Ne Yapacak?
LGS Nasıl Geçti?
Yaz Okulu Tarihleri Belli Oldu!
MEB'den Okuma Becerilerinin Geliştirilmesin Yönelik Çalışma
RTÜK İle Medya Okuryazarlığı İş Birliği Yapıldı
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

20. Milli Eğitim Şurası Tamamlandı

Geri dön
04/12/2021
20. Milli Eğitim Şurası Tamamlandı
Düzenlenen 20. Milli Eğitim Şurası'nda Milli Eğitim Bakanlığı'na gönderilen öneriler değerlendirildi. Şuranın tamamlanmasından sonra Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer düzenlenen şurayı değerlendiren açıklamalarda bulundu.

"Şurada alınan bu kararları, Milli Eğitim Bakanı olarak emanet olarak alıyorum. Sizleri temin ederim ki burada alınan kararlar, ister oy birliği ile ister oy çokluğu ile olsun birebir takipçisi olacağım ve açık yüreklilikle şunu ifade ediyorum ki her üç ayda bir bunların gerçekleştirme oranlarını, hangi seviyeye geldiğini, sahada hangi etkilere sahip olduğunu çok kapsamlı şekilde sizlerle paylaşacağım."


Özer, 20. Milli Eğitim Şurası Genel Kurulu kapanış toplantısındaki konuşmasında, Şura'da alınan kararlarla "eğitimde fırsat eşitliği" çatısı altında "Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği", "Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi" ve "Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi" alanlarında yeni yol haritasının oluşturulacağını belirtti.

Şura kararlarının takipçisi olacağının altını çizen Özer, "Bugün 3 Aralık 2021. 3 Mart 2022 tarihinde 20. Milli Eğitim Şurası'nda alınan kararların uygulanma derecesini tüm paydaşlarımızla paylaşacağız. Bunun sözünü açılış konuşmasında vermiştim. Hakikaten büyük bir keyifle sizlerden gelen önerilerin ne derecede sahada gerçekleştiğini sizlerde görmüş olacaksınız." dedi.

"Şunu gördüm, hakikaten çok geniş katılımlı bir şura oldu. 600'ün üzerinde Şura üyesi aktif bir şekilde süreçlerde yer aldı. Şu gösterilmiş oldu, Milli Eğitim Bakanlığı olarak eğitimde fırsat eşitliği ana teması altındaki 3 alanla ilgili herhangi bir ön gündemimiz yok, her türlü görüşe açığız. Çok demokratik, her türlü farklı görüşün söz konusu alanlarla ilgili farklı görüşü dile getirilebilir ve konuşulabilir olmasından büyük bir kıvanç duyuyoruz. Başlangıçta niyetlendiğimiz bu yaklaşımın bu 3 gün içerisinde gerçekleştiğini görmekten büyük bir mutluluk duydum. Çünkü bir tane milli eğitim sistemimiz var ve bu eğitim sisteminin çok daha kaliteli olması, sadece Milli Eğitim Bakanlığı olarak bizim değil, hepimizin görevi. Hakikaten eğitim bir mutabakat meselesi ve farklı görüşlerin tartışılabilir, eğitimde Türkiye'nin çok farklı noktalarının paydaşlarının bir araya gelebilir olması ülkemizde demokrasinin geleceği açısından da son derece umut verici. Onun için demokratik bir şekilde bu sürecin nihayetlenebilir olmasına vermiş olduğunuz katkılar için de ayrıca teşekkür ediyorum."

"Artık Milli Eğitim Bakanlığı olarak çok daha güçlüyüz. Çünkü Şura, Türkiye'nin eğitim ile ilgili müktesebatı olan tüm paydaşlarının tüm sivil toplum örgütlerinin sendikalarının, yükseköğretim kurumlarının, öğrencilerin, velilerin görüşlerini alarak çıkmış olduğumuz bu yeni yolculukta, geliştirilmiş olan politikaların yeniden değerlendirebilme imkanını verdi. Onun için iyi ki karar vermişiz, 20. Milli Eğitim Şurası'nın toplanmasına, iyi ki bugün nihayetlendirebilme imkanına sahip olmuşuz."

Şura Genel Kurulunda söz alan Cumhurbaşkanlığı Eğitim ve Öğretim Politikaları Kurul Üyesi ve Türk Eğitim Derneği (TED) Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını açıkladığı Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun öğretmenlere hayırlı olmasını diledi.

Şurada alınan tüm kararlara canı gönülden katıldıklarını ifade eden Pehlivanoğlu, "Bunların takipçisi olmanız Bakanlık olarak büyük sorumluluk. Çünkü maalesef ülkemizdeki en büyük sorunlardan bir tanesi hesap verilebilirlikle ilgili olan sorundur. Bunun kamuoyunda şeffaf paylaşılması da önemlidir." ifadelerini kullandı.
İnceleme : 637