Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Yükseköğretim Kurumu Resmen Duyurdu!
2021-2022 Yılı Üniversite Öğrencilerine Karşılıksız Burs Veren...
Cumhurbaşkanından eğitim alanına dair değerli açıklamalar!
Mahmut Özer'den "Herhangi bir sorun yok" açıklaması!
Okullarda PCR Testi Dönemi Başlıyor
YKS Ek Yerleştirme Sonuçları Açıklandı
Bakanlardan Yüz Yüze Eğitim Açıklamaları
Vali Kaldırım'dan Talimat
KYK Yurt Başvuru Sonuçları Açıklandı
KPSS Sonuçları Açıklandı!
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Öğrenciler ve Mezunlar "Kariyer Fuarında" Buluştu

Geri dön
04/03/2020
Öğrenciler ve Mezunlar 'Kariyer Fuarında' Buluştu
Gizem Karadağ-Haluk Karaaslan /Ankara , (DHA)-Ankara'da Türk Eğitim Derneği Üniversitesi'nin (TEDÜ) düzenlediği 'WanTED İş Kariyer Fuarı'nda Üniversite Öğrencileri ve iş arayışındaki mezunlar,alanında uzman firmaarla bir araya geldi.
Fuarda onlarca firmanın standı yer aldı.
TEDÜ tarafından düzenlenen 'WanTED İş ve Kariyer Fuarı ' bugün kapılarını açtı. TEDÜ kolej kampüsünde düzenlenen fuara, Dış işleri bakanı Sözcüsü Hami Aksoy ,Azerbaycan Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Levent Kocagül, Tav Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ile TÜrkiye'nin önde gelen 85 firma ve isimleri yer aldı . Ayrıca Ankara Tcaret Odası Başkanı Gürsel Baran, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Çankaya Belediye Başkanı  Alper Taşdelen fuara katılarak standları gezdi. Tüm üniversite öğrrencilerinin iş arayışındaki mezunların  hatta lise öğrencilerinin dahi katılım sağladığı fuarda pek çok firma öğrencilere mülakat yapma imkanı buldu fuar kapsamında mezunlar ve iş arayan öğrenciler stantlarda firmalar ve iş başvuru süreçleri hakkında bilgi aldı. Ayrıca alanında uzman 13 profesyonel de kaltılımcılara kariyer dersleri vererek, workshop gerçekleştirdi.

İSTİHDAM OFİSLERİ KURULACAK
 
Stantları gezerek bilgi alan Başkan Yavaş, bir öğrencinn "Ankara'daki üniversiteler hakkında ne düşünüyorsunuz ve lise öğrencilerine iş yaşamı hakkındaki görüşleriniz nelerdir ? sorusuna "Ankaradaki üniversitemiz Türkiye'nin en iyi üniversiteleridir.
Biz de blediye olarak bu üniversitelerden mezun olanların dışarıya gitmesini istemiyoruz. ATO başkanı ile birlikte Sİvil Toplum Kuruluşları'yla (STK) Ankarada'da yetişen öğrencilerin  Ankara 'da kalmalarını ve burada katma değer  üretmelerini istiyoruz. En büyük hazinemiz Ankara'daki üniversitelerimiz ve onların alt yapısı siz gençlerimiz Ankara'da kısa zamanlar Yapacağız ; istihdam ofizleri oluşturulacak. Şu anda Organize Sanayiler ile Görüşüyoruz Önce okullarınızı en iyi dereceyle, sonra sizi arayıp bulurlar."

'YAKLAŞIK 10 BİN KİŞİ BEKLİYORUZ'
 
TED Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, hem öğrencilerin önde gelen firmaları tanımaları hem de firmaları öğrencilerle buluşturarak, mülakat sisteminin yerleşmesini sağlamaya çalıştıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:
"Sektör olarak teknoloji ve hizmet sektöründe tamamen bizim seçtiğimiz 2'şer firmanın her gruptan temsil edildiği 85 firma, 46 tane firma mülakat yapıyor ve 15 tane kariyer öncüsü kariyer dersi veriyor. Ankara’dan ve çevre illerden hatta uzak illerden katılım için kayıt yaptıranlar var. 8 ile 10 bin civarında kişi bekliyoruz. Bu fuarın 3 ayağı var. Öğrenciler firmalar hakkında stantlardan bilgi alabiliyorlar, daha önce bize gönderilmiş öz geçmiş (CV) üzerinden firmaların seçtiği kişilerle işe giriş süreçlerini bizim üniversitemizde yapıyorlar. Ayrıca gerçekten sektöründe lider olmuş kişilerden kariyer dersi alıyorlar. Gençler burada neye heveslenmeleri gerektiğini öğrenecekler, hayallerinin peşinden nasıl gideceklerini öğrenecekler, mülakatlara girenlerin iş sahibi olma umutları olacak ve hayatın diğer yönleriyle bütünleştirilmiş mesleki bilgileri de kariyer öncülerinden alacaklar."

'FİRMALARLA BİREBİR GÖRÜŞME İMKANI YAKALADIK'
 
TEDÜ Elektik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Volkan Akbucak, fuarda çok fazla şirketler görüşme olanağının olduğunu söyleyerek, "Stajyer öğrencilere ne kadar görev ve projeler verdiklerini öğrenebiliyorum. Staj başvurusunda da bulundum, CV'mi isteyen firmalara da gönderme olanağı buldum. Firmalar daha çok CV'nin donanımlı olmasına bakıyorlar. Katıldığımız projeler ya da yaptığımız gönüllü işlerde başvurularda önemli olarak görülen alanlar arasında yer alıyor. Ayrıca not ortalamamızda önem arz eden bir diğer durum olarak yer almaktadır" dedi.
Fuarın geleceği için önemli bir adım olarak gördüğünü kaydeden TEDÜ Ekonomi Bölümü 1'inci sınıf öğrencisi Selen Koçhisar da, "Fuarda görevli olarak çalışıyorum. Bu şirketleri kendi okulumda tanımak benim için çok faydalı olacak. Bizim amacımız bu fuarın her yıl devam etmesi" diye konuştu.
Firmalarla birebir görüşme imkânı yakaladıklarını ifade eden TEDÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi Nurbanu Çebi ise, şunları söyledi: "Aynı zamanda internet üzerinden mülakat için başvuru formları dolduruyoruz. Eğer kabul görülürsek, sessiz oda görüşmeleri de yapılıyor. Öyle bir avantajımız da oluyor. İş ve staj bizler için oldukça önemli. Staj ve iş başvuruları, bunları kriterleri neler ve hangi sektöre daha ilgili olduğumuz ve hangi sektöründe bize daha yakın olduğunu görmüş oluyoruz."
İnceleme : 713