Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Bursa Uludağ Üniversitesi” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Bursa Uludağ Üniversitesi

Bursa Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi

Üniversiteye bağlı olarak, 10 Fakülte,  2 yüksekokul, 15 meslek yüksekokulu, 1 Konservatuar, 3 Enstitü, 18 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Rektörlüğe bağlı olarak kurulan 5 bölüm bulunmaktadır.

1970 yılında İstanbul Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Bursa Tıp Fakültesi ile 1974 yılında kurulan Bursa İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Üniversitenin temelini oluşturmaktadır.

1975 yılında yasal kuruluşunu gerçekleştirerek Bursa Üniversitesi adı altında eğitim-öğretim hizmetine başlayan Üniversitenin adı, 20 Temmuz 1982 tarihinde Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı hakkında 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile "Uludağ Üniversitesi" olarak değiştirilmiştir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

Bursa'da 7334 Sayilı Kanuna göre 1970 yilinda kurulan ve 450 ögrenci ile Eğitim - Öğretime başlayan Bursa İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi ve Bursa İktisadi ve Ticari Ilimler Akademisi'ne bagli olarak kurulmuş bulunan Balikesir İsletmecilik ve Turizm Yüksek Okulu ile 1873 Sayilı Kanuna göre 1974 yilında kurulan ve 208 ögrenci ile Eğitim - Öğretime baslayan Bursa Üniversitesi Iktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi, 1982 yilinda 41 Sayili Kanun Hükmünde Kararname uyarınca Uludag Üniversitesi bünyesine birleştirilerek Uludag Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesine dönüştürüldü.


Fakülte Görükle Kampüsünde üç Derslik, bir İdari Blok binasindan olusmaktadir. Fakültede 48 adet Derslik, 9 adet Projeksiyon Üniteli Derslik, 3 adet Bilgisayar Laboratuarı, 1 adet Konferans Salonu, toplantı salonları, 2 adet Dinlenme ve Sosyal Amaçlı Salon, 3 adet Ögrenci Kafeteryası, 300 araç kapasiteli Ögretim Üyesi ve Ögrenci Otoparki mevcut olup içindeki ve çevresindeki yesil alani ile dikkat çekmektedir.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Fakülte 1976 yılında kurulmuş ve Bursa Üniversitesi Makine Fakültesi adı altında Hürriyet Tezok Kampüsü'nde eğitim-öğretime başlamıştır. İlk yılında yalnızca Genel Makine Mühendisliği Bölümü'nde öğrenim yapılmış ve izleyen yıl Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrenime açılmıştır. 1978 yılında kurulan Bursa Üniversitesi Elektrik Fakültesi de Elektronik Mühendisliği Bölümü ile aynı yıl eğitim-öğretim faaliyetlerine geçmiştir.

Ziraat Fakültesi

Geniş bir tarım potansiyeline sahip olan Bursa’da bir Ziraat Fakültesi kurulmasına ilişkin ilk girişim 1968-69 yıllarında Bursa’nın il yöneticileri ile Üniversite Kurma Derneği ve kamuoyunun çabaları ile yapılmıştır. Milli Eğitim Müdürlüğü, 1969 yılında hazırladığı bir raporda, Bursa’da kurulacak Üniversite bünyesinde Ziraat Fakültesine de yer verilmesinin gerekçelerini belirtmiş ve kuruluş için Ege Üniversitesi’nden yardım istemiştir. Bu gelişmeler yaşanırken, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Fakülte Kurulu, 17.4.1975 tarihindeki toplantısında Bursa’da Ziraat Fakültesi açılmasının uygun olacağını, buna yardım ve katkılarda bulunabileceğini kararlaştırmış ve bu yöndeki kararını Üniversite Senatosuna sunmuştur

Eğitim Fakültesi

Ülkemizin eğitim sorunlarının bilimsel olarak çözümlenmesine, eğitim politikasının gelişmesine katkıda bulunmak ve aydın eğitimciler yetiştirmek amacıyla 1982 yılında Bursa Yüksek Öğretmen Okulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu birleştirilerek Eğitim Fakültesine dönüştürülmüştür.

Bugünkü Eğitim Fakültesi; Eğitim Bilimleri, İlköğretim, Türkçe Eğitimi, Yabancı Diller Eğitimi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, Güzel Sanatlar Eğitimi, Beden Eğitimi ve Spor ve Özel Eğitim Bölümleri olmak üzere 8 bölümden oluşmaktadır.

Daha önce 152 Evler yerleşkesinde hizmet veren Fakülte 1996-1997 öğretim yılında Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü dışında Görükle Kampüsündeki binalarına taşınmıştır. Eğitim Fakültesi halen Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü 152 Evler'de, Beden Eğitimi ve Spor Bölümü Görükle Kampüsü Yurtlar Bölgesindeki binalarında, diğer bölümler ise kampüsteki A ve B bloklarında hizmet vermektedir.

İlâhiyat Fakültesi

İlâhiyat Fakültesi'nin temeli, 1975'te öğretime başlayan Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 4 yıllık Bursa Yüksek İslâm Enstitüsü'ne dayanır. Enstitü 1982 yılında Uludağ Üniversitesi'ne bağlı bir fakülte olmuştur.  

İlâhiyat Fakültelerinin kuruluş amacı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilatında görev yapacak, örgün ve yaygın din eğitimi alanlarında ülkemizin ihtiyacını karşılayacak nitelikli eleman yetiştirmektir.

Tıp Fakültesi

Veteriner Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Hukuk Fakültesi

Kaynak: www.uludag.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl