Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu ” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu 

Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu 1955-1956 ders yılında rektörlüğe bağlı olarak kurulmuştur. Türkiye'de kurulan ilk hemşirelik yüksekokuludur. Türkiye’de üniversite düzeyinde hemşirelik eğitiminin öncülüğünü yapmış olan kurumdur.

İlk mezunlarını 1959 yılında vermiş olan okulda önceleri birinci sınıf öğretimi Tıp ve Ziraat Fakültesi ile birlikte Fizik, Kimya, Biyoloji eğitimi alarak yapıldığı için Tıp Fakültesine öğrenci geçişleri olmuş, 1959 yılından başlayarak bağımsız programla öğretim sürdürülmüştür. 1962 yılında Tıp Fakültesine bağlanmış ve adı Ege Üniversitesi Yüksek Hemşire ve Sağlık Teknisyeni Okulu olarak değiştirilmiştir. Bazı bölümlerine erkek öğrencilerin de alındığı bu evre 1962-1967 yıllarını kapsamış, uygulamadaki zorluklar nedeni ile eğitim 1967 yılından sonra yalnız kız öğrencilerle sürdürülmüştür. 1999 yılından itibaren erkek öğrencilerde başvurabilmektedir.

20 Temmuz 1982 tarihinde yayınlanan 41 Sayılı Kanun hükmündeki Kararname ile Okul Ege Üniversitesi Rektörlüğüne bağlanmış olup, adı Hemşirelik Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

Kaynak: www.hemsirelik.ege.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl