Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Şırnak'ta Gezilecek Yerler ” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Şırnak'ta Gezilecek Yerler

Şırnak'ta Gezilecek Yerler

Cudi Dağı

Cudi Dağı, Güneydoğu Anadolu'da, Şırnak ve Silopi ilçe merkezleri arasında yer alan 2.114 m'lik yüksekliğe sahip dağdır.
İslamî inanışlara göre, Tufan'dan sonra Nuh'un Gemisi bu dağın üzerine oturmuştur.

Sözü geçen geminin Ağrı'da bulunduğu konusunda söylentiler vardır. Austen Henry Layard ve L. King, bu dağın dolaylarında çivi yazısıyla hazırlanmış Asur yazıtlarına rastladılar.

Silopi

Silopi, Şırnak iline bağlı bir İlçedir. Nüfusu 100.000'e yaklaşmıştır. Silopi M.Ö. Ninova yani Musul şehrine bağlı bir yerleşim merkeziydi. Eski kavimlerden Asurluların bu bölgede kaldıkları, çevrede bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır.

İlçeye bağlı Yankale Mezrasında, bu kavime ait kale kalıntıların mevcuttur. Söylentilere göre ilçe içerisinde, Kavallı, Buğdaylı köyleri ile Yankale Mezrasında bulunan tepelerin insan gücü ile yığma bir şekilde yapılmıştır. Tepeler incelendiğinde bu rivayetin doğruluğu anlaşılmaktadır. Bu tepeler Asurlular döneminde birer haber alma - verme aracı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Asurlulardan sonra bölgenin hakimiyeti tamamen Sasanilerin eline geçmiştir. Şırnak eskiden diyarbakıra bağlıydı.

İncelemek İstediğiniz İl