Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş

Şu anda “Trakya Üniversitesi” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa \ 
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi

Trakya Üniversitesi 41 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile 20 Temmuz 1982 tarihinde kurulmuştur.

Trakya Üniversitesi kuruluşta; Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi ve Tekirdağ Ziraat Fakültesi'nden, İstanbul Üniversitesi Edirne Tıp Fakültesi'nin bağlantısının değiştirilmesiyle oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Tıp Fakültesi'nden, Edirne Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi'nin fakülte'ye dönüştürülmesiyle oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Mühendislik-Mimarlık Fakültesi'nden, Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden, Milli Eğitim Bakanlığı Edirne Eğitim Enstitüsü'nün adının değiştirilmesiyle oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Eğitim Yüksekokulu, Çanakkale Eğitim Enstitüsü'nün adının değiştirilmesiyle oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Çanakkale Eğitim Yüksekokulu, rektörlüğe bağlanan Edirne Meslek Yüksekokulu, Çanakkale Meslek Yüksekokulu, Kırklareli Meslek Yüksekokulu ile Tekirdağ Ziraat Fakültesi'ne bağlanan Tekirdağ Meslek Yüksekokulu'ndan oluşmuştur.

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi

Milli Eğitim Bakanlığı’nca 1976 yılında alınan bir kararla açılması öngörülen Edirne Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi Edirne Ticaret Lisesi’nin Akademi için tahsis edilen bir bölümünde 21 Şubat 1977 günü öğretime açılmıştır.

İlk başkanlığını Prof. Dr. Selahattin ÇAKAL’ın yaptığı bu Akademi 2547 sayılı kanunun geçici 28. maddesi uyarınca Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı’nın yeniden düzenlenmesine dair 2680 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanılarak Bakanlar Kurulu’nca kabul edilen 41 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’nin 19. maddesi gereğince adı Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’ne dönüştürülerek Trakya Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Eğitim Fakültesi

Eğitim Fakültesi, 1969-1970 öğretim yılında öğrenim süresi 3 yıl olarak “ Edirne Eğitim Enstitüsü” adı altında öğrenime başlamış, Matematik ile Fen ve Tabiat bilgileri branşlarında eğitimini sürdürmüştür.Daha sonra bu iki branşta gece öğretimine geçilmiş 1978-1979 öğretim yılında öğrenim süresi 4 yıla çıkarılarak “Edirne Yüksek Öğretmen Okulu “ adını almıştır. 

1981-1982 eğitim-öğretim yılında öğrenim süresi 2 yıla indirilmiş,41 sayılı kanun Hükmünde Kararname ile Trakya Üniversitesi’ne bağlanarak “Edirne Eğitim Yüksekokulu” adını almıştır. 
 
1989 - 1990 Eğitim - Öğretim yılından itibaren öğrenim süresi 4 yıla çıkarılan yüksekokulun adı, 11 Temmuz 1992 tarih ve 12281 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3.7.1992 tarih ve 3837 sayılı Kanun ile “Eğitim Fakültesi “ olarak değiştirilmiştir.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 3837 Sayılı Kanun ile 1992 yılında Trakya Üniversitesi’ne bağlı olarak kurulmuştur.

1993-1994 Eğitim-Öğretim yılında Kamu Yönetimi ve İşletme Bölümleri ile Lisans Eğitimine başlayan Fakültede halen İşletme, Kamu Yönetimi ve İktisat ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde örgün öğretim, İşletme ve Kamu Yönetimi ve İktisat Bölümlerinde ise II. Öğretimde de eğitim verilmektedir.

2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı İtibariyle Uluslararası İlişkiler Bölümü II.Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri ve Maliye Bölümleri I. ve II. Öğretim Lisans öğrenimine açılmıştır.  Ayrıca Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde İşletme, Kamu Yönetimi, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Ekonometri ve Maliye Anabilim Dalı Başkanlıkları Yüksek Lisans düzeyinde eğitim öğretime açık bulunmaktadır.

Tıp Fakültesi

Güzel Sanatlar Fakültesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

Fen Edebiyat Fakültesi

Kaynak: www.trakya.edu.tr

İncelemek İstediğiniz İl