Özel kız - erkek öğrenci yurtları ve apartlara kolayca ulaşabilir, dilediğiniz üye yurtlarla fiyat ve diğer bilgiler için hemen irtibat kurabilirsiniz.

Yurt Arama - özel yurt apart daire arama Yurt Arama - Kullanıcı giriş
Haber detay

Şu anda “Haber detay” sayfamızı inceliyorsunuz

Ana Sayfa Ana Sayfa \ 
Son Haberler Son Haberler
Sanayi-Doktora Programı hakkında açıklama
Yıldız Teknik Üniversitesi Yaz Okulu Takvimi
ODTÜ Yurtlar Müdürlüğü'nden Yurt Öğrencilerine Duyuru
Cumhurbaşkanı Erdoğan KYK Yurt Ücreti Alınmayacağını Duyurdu
KYK Ücretleri Ne Olacak? KYK Bursları Yatacak mı?
Öğrencileri Sevindiren Haber
Umreden Dönenler KYK Yurtlarında Karantina'ya Alındı
Masa Tenisi Bölge Şampiyonası
Üniversite Öğrencilerinden Mehmetçiğe Destek
Öğrenciler ve Mezunlar "Kariyer Fuarında" Buluştu
Hızlı Erişim - Yurt ARAMA Hızlı Erişim

İllere göre yurtlar

Haritadan yurtlar

Ücretsiz yurt/pansiyon ekle

Özel öğrenci yurtları

Üniversiteler

Galeri

Yurt rehberi

Mesaj panosuna yazın

1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi Açılışı Gerçekleştirildi

Geri dön
07/06/2010
1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi Açılışı Gerçekleştirildi

1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf’ın katılımı ile başladı. Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Açılış konuşmasını yapan Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof.Dr. Nurgül KESER, Türkiye'nin AB müzakere süreci boyunca toplumsal cinsiyet eşitliği anlamında önemli aşamalar katettiğini ve bu çerçevedeki uluslar arası sözleşmelerde taraf olduğunu belirtti.

Geçen yıl kurulan merkezin yaptığı önemli çalışmalar, kongre ve bildirimlerden bahseden Keser bu etkinlik nedeniyle büyük bir mutluluk ve gurur duyduğunu söyledi. Kadın sorunlarına da değinen Keser: "Kadının  yaşadığı genel sorunların, uğradığı haksızlıkların, düşük ücretler, cinsiyet ayrımcılığı ve aile baskısı gibi sorunların kaynağında eğitimsizlik var. Bu bilinç sadece kadında değil erkekte de oluşturulmalı" dedi.

İnceleme : 3159
1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi Açılışı Gerçekleştirildi

Sonrasında söz alan Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı Genel Müdürü Rıfat Köse anayasanın ailenin korunması ile ilgili maddelerinden  örnekler vererek, "Bu maddelerde kadının aile için taşıdığı öneme işaret edilmektedir" dedi. Köse, son 7 yıldır yürütülen “Sağlıkta Dönüşüm Programı”ndan bahsetti ve bu çerçevede kadını doğumundan ölümüne kadar olan süreç içerisinde ele aldıklarını belirtti."Kadına yönelkik pozitif ayrımcılık uyguluyoruz. Temel Sağlık Hizmetlerinde öncelikle dikkat ettiğimiz kesim kadınlardır." diyen Köse doğum ve doğum sonrasında kadına yönelik yapılan düzenlemelerin sonuçlarını paylaştı ve "Kadının eğitim seviyesi arttıkça sağlık hizmetlerinden daha fazla yararlandığı görülüyor." diyerek eğitimin önemine vurgu yaptı.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu böyle bir kongreye ev sahipliği yapan Sakarya Üniversitesi'ni kutladı. Kadın odaklı belediye çalışmalarından bahseden Toçoğlu bütün bunların yine de yetersiz olduğunu söyledi ve kamu veya özel kurumların, STK'ların yapacakları etkinliklere desteklerinin her zaman hazır olduğunu ifade  etti.

1. Uluslararası Kadın ve Sağlık Kongresi Açılışı Gerçekleştirildi

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl’de kadınları dünyanın çilekeş insanları olarak nitelendirdi ve bunun bütün dünyada  böyle olmakla beraber diğer canlıların dünyasında da farklı olmadığına değindi. Kadın olmanın farklı sorumluluklar getirdiğine işaret eden Erdöl doğum ve ölüm oranlarını nicel olarak paylaştı ve "Bir ülkenin çağdaşlaşma standardı anne ve çocuk ölümlerinin oranıdır"dedi. Koruyucu sağlık hizmetlerinin tedavi edici hizmetlerden daha az maddi karşılığı olduğunu belirten Erdöl son olarak özellikle genç bayanlardan kendileri ve bebeklerinin sağlığı için sigara içmemelerini rica etti.

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise sağlıkta cinsiyet ayrımının olamayacağını söylerken ortalama yaşam süresinin artmasına ve ilk evlilik yaşının yükselmesine dikkat çekti. Kadınların yaşadıkları sağlık sorunlarını irdeleyen Kavaf, kadına yönelik şiddeti de sağlık çerçevesinde ele aldı ve: "Kadına yönelik şiddetin bir fiziksel yönü var bir de ruhsal. Bu bağlamda da bu bir sağlık sorunu haline gelmektedir" dedi.

SAKARYA.EDU.TR